MŚ U20: medal reprezentantki Polski po 15. latach przerwy

W dniach 15-23 listopada Meksyk gościł najlepszych młodych sztangistów podczas mistrzostw Świata juniorów do lat 20, które odbyły się w mieście Guadalajara.

Reprezentacja Polski wystąpiła w tych mistrzostwach w 11. osobowych składzie, 5. juniorek i 6. juniorów. Nasi juniorzy godnie się zaprezentowali poprawiając rekordy życiowe, a największy sukces osiągnęła Martyna Dołęga, która zdobyła brązowy medal w kategorii wagowej do 71 kg. Warto odnotować, że Polska czekała aż 15. lat na medal mistrzostw Świata U20 wśród juniorek. Ostatni zdobyty “krążek” na tej imprezie należał do Joanny Łochowskiej, która w 2008 roku w Kolumbii została wicemistrzynią Świata.

JUNIORKI

Startująca w kategorii wagowej do 49 kg Oliwia Drzazga zajęła 5. miejsce. Jej wyniki to 72 kg w rwaniu i 93 kg w podrzucie, co daje w dwuboju 165 kg. W tej zaciętej rywalizacji triumfowała reprezentantka Tajwanu, Yi-Chen HUANG, zdobywając złoty medal z wynikiem 172 kg.

Małgorzata Myjak, która rywalizowała w kategorii do 55 kg zajęła 4. miejsce. W rwaniu uzyskała 83 kg co dało jej “mały” brązowy medal. W podrzucie zaliczyła 96 kg co łącznie w dwuboju dało 179 kg. Złoty medal przypadł Ormiance Aleksandrze GRIGORYAN, która ustanowiła nowy rekord Polski w dwuboju – 187 kg.

Maria Połka, startująca w kategorii do 59 kg, zakończyła zawody na 8. miejscu. Jej wyniki to 84 kg w rwaniu co jest nowym rekordem Polski i 102 kg w podrzucie co dało w dwuboju 186 kg. Zwyciężczynią została Ukrainka Svitlana SAMULIAK z imponującym wynikiem 214 kg.

W kategorii wagowej do 71 kg wystartowały dwie nasze reprezentantki. Martyna Dołęga zdobyła brązowy medal, osiągając 93 kg w rwaniu, 111 kg w podrzucie i 304 kg w dwuboju. Druga z Polek Maria Karolak z wynikiem 189 kg w dwuboju (89+110) zajęła 4 miejsce. Złoto przypadło reprezentantce gospodarzy, Marianie Garcia Gomez.

JUNIORZY

Starty męskiej kadry rozpoczął od rywalizacji w kategorii do 67 kg Marcin Wiatrowicz, który uzyskał 260 kg w dwuboju (120+140) i zajął 12. miejsce. Złoto w tej kategorii zdobył Gor SAHAKYAN z Armenii.

W wadze do 67. kg Konrad Łazuga zajął 7. miejsce. W rwaniu udało mu się ustanowić nowy rekord kraju do lat 20, który wynosi od dziś 137 kg. W podrzucie Konrad zaliczył 162 kg co przełożyło się na 299 kg w dwuboju. Złoto zdobył Wenezuelczyk Reinner Josue ARANGO MENDEZ.

W kategorii do 89. kg Polskę reprezentował Michał Jaworski i Patryk Barański, którzy zajęli kolejno 13 i 14. miejsce. Michał uzyskał 320 kg w dwuboju (142+178) a Patryk 317 kg (144+173). Złoto zdobył reprezentant USA, Elijah James HEIN.

W kategorii superciężkiej +109 kg również mieliśmy dwóch reprezentantów. Pierwszy z nich Igor Osuch po zaciętej walce o medal zakończył zawody na wysokim 4. miejscu. Igor w rwaniu uzyskał 158 kg, natomiast w podrzucie 192 kg co dało łącznie 350 kg dwuboju. Wynik w podrzucie jest nowym rekordem Polski U20. Zawodnik w trzeciej próbie podrzutu atakował pozycję medalową, ale niestety 202 kg okazały się za ciężkie. Drugi z reprezentantów Polski Tomasz Talewicz z wynikiem 328 kg w dwuboju (150+178) zajął 6. miejsce. Złoty i srebrny medal zdobyli reprezentanci Iranu – Alireza YOUSEFI i Taha NEMATI MOGHADDAM.

Polska reprezentacja może być dumna ze swoich osiągnięć na tych mistrzostwach Świata. Zawodniczkom i zawodnikom dziękujemy za determinację i godne reprezentowanie naszego kraju oraz gratulujemy medali i wysokich miejsc.

PODOBA CI SIĘ TO CO ROBIMY? MOŻESZ WESPRZEĆ NASZE DZIAŁANIE PRZEKAZUJĄC DAROWIZNĘ POPRZEZ "BUYCCOFFE". WSZYSTKIE ZEBRANE FUNDUSZE ZOSTANĄ ZAINWESTOWANE W ROZWÓJ I UTRZYMANIE STREFY DWUBOJU.