ME 2024: trzy medale Polek, nieudane zawody męskiej kadry

Weronika Zielińska-Stubińska z trenerką Pauliną Szyszką

Za nami mistrzostwa Europy seniorek i seniorów, które odbyły się w tym roku w stolicy Bułgarii. Reprezentacja Polski za sprawą żeńskiej kadry z Sofii przywiozła trzy medale za dwubój, w tym jeden najcenniejszego kruszcu zdobyty przez Weronikę Zielińską-Stubińską w kategorii wagowej do 81 kg. Srebrny medal zdobyła Oliwia Drzazga, wicemistrzyni Europy w kategorii wagowej do 49 kg. Natomiast brąz wywalczyła Wiktoria Wołk, która rywalizowała w wadze do 64 kg. W męskiej kadrze “mały” brązowy medal za podrzut zdobył Patryk Bęben w kategorii do 81 kg.

Na pięć startujących Polek aż trzy wywalczyły medale. Pozostałe dwie reprezentantki Monika Szymanek i Maria Połka zajęły w wadze do 59 kg kolejno 8. i 9. miejsce. Również trzy z pięciu reprezentantek poprawiało rekordy życiowe: Oliwia Drzazga, Maria Połka i Wiktoria Wołk. Patrząc na zaliczone podejścia, to statystyka również wygląda dobrze, ponieważ na 30 podejść Polki zaliczyły łącznie 23 co daje 76,7% udanych prób. Biorąc pod uwagę zajęte miejsca i statystyki żeńskiej reprezentacji, to te mistrzostwa Europy należy uznać za bardzo udane.

Weronika Zielińska, która jest najbliżej kwalifikacji na Igrzyska Olimpijskiej tym razem nie przybliżyła się do wyjazdu, ale ma przed sobą jeszcze start w Grand Prix, który odbędzie się w kwietniu w Tajlandii.

Sztab szkoleniowy reprezentacji kobiet: Antoni Czerniak (trener), Marek Sachmaciński (asystent trenera), Paulina Szyszka (asystentka trenera + trenerka Weroniki Zielińskiej-Stubińskiej), Ewelina Daniszewska (fizjoterapeutka).

Niestety dobrych wieści nie ma w obozie męskiej kadry. Spośród siedmiu startujących zawodników aż czterech nie zostało sklasyfikowanych w dwuboju. Najwyższe miejsce w męskiej reprezentacji zajął Patryk Bęben, który był 5. w wadze do 81 kg. Warto wspomnieć, że wywalczył on brązowy medal za podrzut – 183 kg. W kategorii do 96 kg Patryk Sawulski zajął 6. miejsce, a w wadze do 67 kg Marek Komorowski był 14.

Piotr Kudłaszyk w kategorii wagowej do 73 kg zaliczył jedno podejście w rwaniu do 138 kg, w podrzucie nie zaliczył ani jednej próby. Bartłomiej Adamus, który rywalizował w kategorii do 96 nie poradził sobie z w rwaniu na ciężarze 150 kg, do podrzutu nie przystąpił. W wadze do 102 kg mieliśmy dwóch Polaków, Daniela Goljasza i Arsena Kasabijew. Obaj niestety również nie zaliczyli żadnej próby w rwaniu. Arsen do podrzutu nie przystąpił a Daniel zaliczył w drugiej części rywalizacji 198 kg.

Tylko jeden zawodnik męskiej drużyny poprawił rekordy życiowe, Patryk Sawulski, który dołożył do swojego najlepszego rezultatu z zawodów aż 13 kg. Jednak biorąc pod uwagę zajęte miejsca i statystyki – średnio 14. miejsce *, ilość zaliczonych podejść – 12/42 (28,6%), to niestety należałoby uznać, że te mistrzostwa dla męskiej kadry były zdecydowanie nieudane.

Sztab szkoleniowy reprezentacji mężczyzn: Piotr Wysocki (trener), Marcin Lampe (asystent trenera), Piotr Ciupa (fizjoterapeuta).

Statystyki reprezentacji

* dla osób, które nie zostały sklasyfikowane ani w rwaniu ani w podrzucie liczone jest kolejne miejsce po ostatniej sklasyfikowanej osobie w danej kategorii wagowej.

PODOBA CI SIĘ TO CO ROBIMY? MOŻESZ WESPRZEĆ NASZE DZIAŁANIE PRZEKAZUJĄC DAROWIZNĘ POPRZEZ "BUYCCOFFE". WSZYSTKIE ZEBRANE FUNDUSZE ZOSTANĄ ZAINWESTOWANE W ROZWÓJ I UTRZYMANIE STREFY DWUBOJU.